![]() |
Tweet |
Üniversiteli Alevi Gençler Derneği ve T.C Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı Adıyaman'da bulunan "Açço Baba" türbesinde anma etkinliği düzenledi.
Geleneksel olarak yapılan Açço Baba Anma etkinliği bu sene de Üniversiteli Alevi Gençler Derneği ev sahipliğinde düzenlendi. Etkinliğine ise T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı destek verdi. Adıyaman'ın merkez ilçesine bağlı Karakoç köyünde düzenlenen etkinliğe bölge halkının katılımının yanı sıra Adıyaman İl Kültür ve Turizm Müdürü Abuzer Gelse, Adıyaman Belediye Başkan yardımcısı Ufuk Bayır, Alevi inanç önderlerinden ÜAGD kurum dedesi Celal Abbas Ocağı dedelerinden Ahmet Fethi Erdoğan , Tahir Küçükdoğan dede, Mehmet Ali Tutal dede ve Cuma Pektaş dede de katıldı. Sanatçı Sercan Direk , Zakir ve Baba Mansur Ocağı Evlatlarından Doğukan Bulut , Kısas Yöresi Zakir ekibi türkü ve deyişleri ile sahnede yer aldı. Ayrıca AKD Adıyaman Cemevi Semah ekibi de etkinlikte semah döndü. Üniversiteli Alevi Gençler Derneği Genel Başkanı Songül Kayar ise konuşmasında; "Açço Baba Anma etkinliğimize hoş geldiniz sefalar getirdiniz, geleneksel hale getireceğimiz bu güzel etkinlikte bizlerden desteğini esirgemeyen tüm canlarımıza sonsuz teşekkürler. Hızır yoldaşınız olsun, tüm Ehlibeyt'e gönül veren canlara aşk olsun." ifadelerine yer verdi.