Bugun...Ünlem Cümleleri Nedir? Ünlem ile İlgili Cümleler

Ünlem Türkçe'de karşımıza çıkan noktalama işaretlerinden bir tanesidir. Türkçe dersine baktığımız zaman birçok farklı cümle yapısı görülmektedir. Bu cümle yapılarının kendilerine has özellikleri ve kuralları bulunmaktadır. Cümleler ortaya koyduğu ifadeler ve yüklem ile anlam kazanmaktadır. Dikkat çeken cümlelerden biriside ünlem cümleleridir. Ünlem cümleleri nedir? Ünlem cümlesi örnekleri nelerdir? Ünlem ile ilgili cümleler için içeriğimize göz atabilirsiniz.

facebook-paylas
Güncelleme: 05-12-2022 11:39:06 Tarih: 05-12-2022 11:35

Ünlem Cümleleri Nedir? Ünlem ile İlgili Cümleler

Günlük hayatta sıkça duyulan cümleler bulunmaktadır. Bu cümleler ortaya koyduğu anlam ile dikkat çekmektedir. Özellikle ünlem cümleleri sık sık kullanılmaktadır. Bu cümleler herkesin duyduğu cümleler olsa da belirli kuralları bulunmaktadır.

Ünlem Cümleleri Nedir?

Ünlem cümleleri; korku, heyecan, kızgınlık, sevgi, coşku ve bunlara benzer duyguları ifade etmek için kullanılmaktadır. Bu cümlelerde ortaya çıkan bir duygu bulunmaktadır. Özellikle cümle kurulurken bu duygu tonlama yardımıyla ön plana çıkmaktadır.

Ünlem cümleleri yazılı olduğu zaman sonuna ünlem işareti konulmaktadır. Cümle eğer soru şeklinde ise cümlenin sonuna soru işareti de gelebilir. Ancak yine de cümlenin ünlem cümlesi olduğu anlaşılmaktadır. Yazılı olmayan durumlarda ise ünlem cümlesi kurulurken tonlama yapılmaktadır.

Ünlem cümlelerini öğrenmek son derece kolay olmaktadır. Bu konu hakkında birçok kelime bulunmaktadır. Bu kelimeler ile ünlem cümleleri rahatça kurulmaktadır. Ünlem cümlelerinde genellikle benzer ifadeler kullanılmaktadır. Yani cümleye baktığımız zaman kızgınlık, sevinç ve bunlara benzer anlamlar yer alır.

Ünlem Cümlesi Örnekleri Nelerdir?

Ünlem cümlesi için birçok örnek bulmak mümkündür. Bu konu hakkında çok sayıda örnek oluşturulabilir. Zaten ünlem konusu oldukça kolay konulardan birisidir. Bu konuyla alakalı cümleleri inceleyerek ünlemi daha net anlayabilirsiniz.

- Öyle çok yorgunum ki!..

- İşte şimdi yandık!..

- Bu ne güzel tesadüf!

- Hemen eve git!

- Ah, şimdi evde olacaktım ki!..

- Evrakları yarın masamda göreceğim!

- Eee, yeter susun be!

- Hey, durun orada, giremezsiniz!

- Eyvah, yine soğuk olacak!

- Ooo, sen buralara gelir miydin?

- Neden benim söylediklerimi dinlemiyorsun?
- Çok iyi bir fikrim var!

Ünlem cümleleri görüldüğü üzere günlük hayatta sıkça kullanılmaktadır. Bu cümleleri birçok kişi sık sık kullanmaktadır. Ünlem cümleleri genel olarak sevilen konuların başında gelmektedir.

Ünlem ile İlgili Cümleler

Yapma! bitti, rahat bir nefes alalım! ne kadar da sıcak! 
Kaynak: www.milliyet.com

Bu haber 425 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EĞİTİM Haberleri

SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
518 Okunma
427 Okunma
200 Okunma
173 Okunma
165 Okunma
151 Okunma
134 Okunma
121 Okunma
117 Okunma
113 Okunma
518 Okunma
427 Okunma
200 Okunma
173 Okunma
165 Okunma
151 Okunma
134 Okunma
121 Okunma
117 Okunma
113 Okunma
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI